Revizyon notu yazarken nelere dikkat etmeliyim?

Herhangi bir içeriğe revizyon mesajı yazarken öncelikle yazarın emeğine saygı olarak küçük bir teşekkür mesajı ile başlamak gerekir.

Örnek revize notu başlangıcı: “Merhaba, içeriğiniz için teşekkürler…”

Revize notu yazarken emir kipi kullanmamalısınız. Yazarın motivasyonunu kıracak sert ve kaba ifadeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Yönlendirici, eğitici, teşvik edici ve anlaşılır revize notları yazmalısınız.

Örnek: “Lütfen zaman çekimlerinizi yeniden düzenleyin.”

           “İçeriğinizde bulunan imla hatalarını kontrol edip düzeltmenizi rica ediyorum.”

Yazarın içeriği daha iyi bir şekilde düzenlemesi ve talebi daha iyi kavraması için özellikle yanlışların çok sık yapıldığı, yayıncının istediği dile ve şablona uymayan içeriklere revize verirken yazarı talep açıklamasına ve ekli dosyaya yönlendirebilirsiniz.

Örnek: “Lütfen içerik talebi açıklaması ve ekli dosyada yer alan örnek metni inceleyerek içeriğinizi düzenleyin. Anlamadığınız yerleri lütfen bizimle paylaşın.”

Yazarla konuşurken samimi bir dil kullanmalı ancak aşırı samimi, argo ya da küfür içeren, asabi bir tavır sergileyen, dalga geçen ifadelerden uzak durmalısınız.

Hatalı Örnek: “Bir ayakkabı için bu kadar övgüde bulunmak çok saçma. Alt tarafı bir ayakkabı. Hiç olmamış. Mantıksız ifadeler var. Düzenleyin.”

Doğru Örnek: “Lütfen abartılı anlatımdan kaçınalım. Yayıncımız daha yalın bir dil kullanmamızı ve ürünün özelliklerini gerçekçi bir şekilde yansıtan içerikler üretmemizi istiyor.”

Her revize notunun sonunda yazarı teşvik etmek amacıyla “Teşekkürler”, “İyi çalışmalar” gibi kibar ve motive edici ifadeler kullanmalıyız.


Revizyon notu, yazarla birebir diyaloga geçme ve mesajlaşma amacıyla kullanılmamalıdır. Revizyon notu üzerinden yazara soru sormamalısınız. Yazarlarla ilgili bildirimleri (Yazarların aynı hatayı sürekli yapması ya da talebi yanlış anlamaları vb.) İçerik Kalite Departmanı’na iletebilirsiniz.

Başka sorularınız var mı?Bir talep gönder